Literární salon BLINKR - premiéra s Balabánem - zveřejněno září 2014

27.07.2019 02:50

Literární salon BLINKR odstartoval v pondělí večer 22. září 2014 v Praze svou premiérou za účasti zhruba 35 významných osobností ze sféry autorů prózy, poezie, překladů, filozofie a médií, navštívili nás i ekonomové, výtvarníci i manažeři. Salon, který má záštitu Obce spisovatelů ČR, chce obohatit českou literární scénu o nový produkt, čili nejen o další běžné prezentace autorů, křesty knih a autorská čtení, ale především o diskuse na zásadní společenská témata mezi literáty a intelektuálně spřízněnými osobnostmi.

Diskusní část večera moderovala Klára A. Samková.

Zapsali se básníci a prozaici Olga Nytrová, Alois Marhoul, Františka Vrbenská, Petr Petříček (laureát nedávno vyhlášené Mobelovy ceny za nejlepší básnickou sbírku publikovanou v roce 2013), Hannah Čermáková, Radana Šatánková, přední český výtvarník Emil Šourek a mnoho dalších. Bohužel se řada ohlášených osobností omluvila kvůli chřipce, která k politování nyní řádí až přespříliš. I tak byla kapacita Literárního salonu BLINKR zcela naplněna nad 100% možností.

V úvodním exposé vysvětlil prozaik Felix Boom (vlastním jménem Pavel Skramlík), autor myšlenky založit Literární salon BLINKR, proč toto společenství vlastně vzniklo (úvodní přednáška zde) a proč se se svou manželkou, advokátkou a spisovatelkou Klárou Samkovou, pustil do tohoto projektu. "Nejlepší komunikace je, když se přímo slovo vymění se slovem, myšlenka s myšlenkou a pohled do očí s pohledem do očí. Dospěli jsme k názoru, že v době, kdy je hlavním komunikačním nástrojem chat a sociální síť, hlavní identitou nick, a odvaha říkat směle a otevřeně své názory je nahrazena zbabělostí komukoliv nadávat pod přezdívkou, je taková staromódní komunikace naléhavěji potřebná. Zvláště když mravy v české společnosti zplaněly a zkornatěly," řekl v přednášce Felix Boom.

Hlavní hvězdou večera byl spisovatel a teolog prof. Milan Balabán, nositel státního vyznamenání Za zásluhy v oblasti teologie, a chartista, se svou přednáškou o poezii a na téma TABU, které je hlavním tématem jeho nejnovější knihy. Olga Nytrová zarecitovala jeho verše ze sbírky Hudba pro pozůstalé. Na teologa velmi odvážné verše...

Básnířky Hannah Čermáková (vlevo) a Radana Šatánková.

Druhá část večera byla v režii Kláry A. Samkové, která veřejně pokřtila svůj cestopis Po Evropě s maminkou autorským čtením kapitoly o Desdemoně, která zahynula podle Shakespearova dramatu Othello na podezření z nevěry, aniž by cokoliv zlého provedla. Tím uvedla hlavní diskusní téma, formulované jako "Krize důvěry ve společnosti". Měla nelehkou roli zvládnout moderování intelektuální diskuse, která se rozvinula velmi zdárně a nepřevrhla se do politické roviny, nýbrž se rozvíjela spíše filozoficky. "Dávat lidem důvěru s rizikem, že to nevyjde, je pořád lepší, než lidem nevěřit," konstatoval v diskusi prof. Milan Balabán.

V krátké době tento report o prvním večeru Literárního salonu BLINKR opatříme videozáznamem a autentickým zněním myšlenek, které zazněly během premiérového večera.

Příští večer Literárního salonu BLINKR se odehraje 20. října 2014 od 18.00 hodin.

Profesor Milan Balabán zaujal přednáškou, prezentací myšlenek své nové knihy i hloubkou názorů během diskuse.