Nezávislou cenu BLINKR román roku našeho vydavatelství ovládly Lydie Romanská a Daniela Kovářová

22.09.2017 02:34

Zveřejněno: v září 2016

II. ročník nezávislé literární ceny  BLINKR román roku, kterou vyhlašuje naše vydavatelství, ovládly zkušená ostravská básnířka a prozaička Lydie Romanská a plzeňská právnička Daniela Kovářová (působící v Praze), bývalá ministryně spravedlnosti, pilná a talentovaná autorka prozaických děl. Současně byl vyhlášen 8. ročník Mobelovy ceny za nejlepší básnickou sbírku, což je již renomovaná literární trofej, s níž spolupracujeme.  Letos se jejími hlavními laureáty stali ovládli Hannah Čermáková, Jakub Fišer a Lubomír Brožek. Jednalo se o díla s vročením 2015.

Daniela Kovářová společně s organizátorem ceny BLINKR román roku Pavlem Skramlíkem /Felixem Boomem.

Tyto ceny ve čtvrtek 15. 9. ve vinárně ČAS v Praze na Malé Straně vyhlásili básník ALOIS MARHOUL, principál literárního kruhu MOBEL, a prozaik Pavel Skramlík (pseudonym FELIX BOOM, autokraticky jmenovaný prezident privátní Literární akademie BLINKR) pod záštitou Obce spisovatelů ČR.

Lydie Romanská získala trofej BLINKR román roku za společenský román Láska je lepší než láska (předání bohužel nebyla autorka přítomna), cenu Literární akademie BLINKR převzala osobně Daniela Kovářová za detektivní román Mrtvá z golfového hřiště. Vloni BLINKR uděloval ceny tři, letos pouze dvě, protože pořadatel zachovává pravidlo exkluzivity kvality. Cena BLINKR román roku má svá jedinečná specifika. Je to románová soutěž typu "open", rozhodující je poutavost příběhu, literární kvalita a slovesná úroveň vypravěče, je lhostejné, zda jde o román společenský, thriller, krimi, fantastiku či knížku pro děti atd. Nejde o komerční divadlo, což u ostatních soutěží není tak zcela samozřejmé.

Bezprostřední radost Daniely Kovářové, o svém ocenění do poslední chvíle nevěděla. To specialita obou soutěží, že výsledky jsou tajné až do okamžiku vyhlášení. Odnesla si domů krychličku z ušlechtilého skla se svým 3D portrétem, který byl vyroben laserovou technologií.

Alois Marhoul, můj velký literární vzor a přítel, letos přišel s novinkou a vyhlásil Mobelovu knihu roku. Držitelem tohoto ocenění se stal Lubomír Brožek za knihu aforismů Sirka v Herostratově kapse. Brožek je shodou okolností vítězem 1. ročníku Mobelovy ceny (na snímku níže vlevo s Aloisem Marhoulem).

Tradiční hlavní Mobelova cena byla letos opět dělená a "zlato" sdíleli Jarmila Hannah Čermáková za sbírku Toulky po rtech a Jakub Fišer za sbírku Já Amadeus.

Jako obvykle byla udělena řada dalších ocenění:

Mobelovo uznání: Bohumil Ždichynec za sbírku Žízeň v srdci spící, Jindřich Tošner za sbírku Láskolamy, Petr Švácha za sbírku Po lásce nožem, Mike Perry za sbírku Malostranské svítání.

Mobelova pochvala: Alena Melicharová, Jindra Lírová, Zdenka Líbalová, Irina Silecká, Hana Ševčíková, Jaroslava Pechová, Miloš J. Hudec, Libuše Matysíková.

Ceny předávali oba organizátoři osobně - na snímcích Hannah Čermáková s Aloisem Marhoulem, níže Jakub Fišer při svém působivém přednesu.

Nádherný večer v poetickém prostředí vinárny ČAS dokreslili hudbou italský zpěvák a kytarista Claudio Allavena a český klávesista Jan Brč.

Hlavním moderátorem a recitátorem byl Alois Marhoul a stejně jako vloni se skvělým přednesem blýskl Jakub Fišer. Tento talentovaný básník zvítězil i v 7. ročníku (společně s Ondřejem Hníkem). Dominujícím prvkem večera byly radost oceněných, bezprostřednost a zábava, rozverná moudrost a oduševnělost. Bez V.I.P. manýrů. Osoby typu V.I.P. byli všichni. Na takové večery se opravdu nezapomíná.

Vyhlašujeme III. ročník ceny BLINKR román roku s vročením 2016. Uzávěrka bude 20. 6. 2017.

FELIX BOOM