Vyšlo: KIOSEK NA PLÁŽI

25.10.2011 04:44

Román Felixe Booma "Kiosek na pláži" chvílemi připomíná reportáž z totality, jindy hollywoodskou filmovou romanci s happyendem. Je mohutně klenutým dramatickým příběhem, odehrávajícím se v letech 1948 až 1990 v Čechách a ve Francii o životě muže, který se narodil v rodině diplomata a historičky umění, ale komunistický režim jim zničil kariéry a zkrátil životy. David Besser, hrdina příběhu, nedostane šanci vystudovat ani střední školu. V kulisách komunistické totality řeší složité situace.

Do jeho osudu klíčovým způsobem zasáhne sestra Klára, která emigrovala do Francie. Umírá však na následky zranění při autonehodě, když za ní David přijíždí v roce 1974. Domnívá se, že po ní zdědí kiosek s občerstvením u pláže, ale záhy zjišťuje, že je dědicem značného majetku. Váhá, nakonec však emigruje a stane velmi bohatým a úspěšným mužem.

Při návštěvě Československa se však dostane pod tlak tajných služeb, je surově vyslýchán a následkem je tvrdý pád ze středomořské idyly a luxusu v Nice do krutého vězení v Minkovicích, šíleného prostředí hluboko pod hranicí lidské důstojnosti. Po propuštění otřesený David Besser stabilizuje svůj život ve Francii. Pocit, že listopad 1989 znamená velkou změnu v životě všech Čechů, byl jen krátkou iluzí. Nastává vystřízlivění. Sametová revoluce s estébáky v parlamentu nebyla revolucí, zavání podvodem. Přichází nečekané rozuzlení, které má kořeny v Davidově dětství. Příběh staví před čtenáře nelehké a nečekané filozofické otázky.

Začátek distribuce románu byl 11. října 2011, křest v Paláci knih Luxor  v Praze na Václavském náměstí se uskutečnil 19. října 2011. Kmotrami byli popová superhvězda Helena Vondráčková, její manžel a manažer Martin Michal a populární advokátka Klára Samková.

Koupit knížku v e-shopu (klik)

Celá nabídka e-shopu Vydavatelství BLINKR